“DenizBank VoiceUp A Capella Festival"e iki hafta kaldı!

Ülkemizdeki koro çalışmalarının yenilikçi isimlerinden şef Başak Doğan’ın kurucu sanat direktörlüğünü yürüttüğü Vokal Akademi, kurulduğu günden bu yana sanatın farklı disiplinlerine destek vererek her fırsatta “Sanata Evet” diyen DenizBank ana sponsorluğunda, uluslararası DenizBank VoiceUp A Capella Festival’e imza atıyor. 22 – 27 Ağustos tarihleri arasında, şehrin çeşitli mekanlarında gerçekleşecek; dünyaca ünlü koro şeflerinin ilk defa Türkiye’de eğitimler vereceği festivale Hollanda’dan Uruguay’a, Türkiye’den Danimarka’ya 550’den fazla müzisyen, koro ve vokal grubu katılacak. 

Festival kapsamında, Avrupa’nın bilinen eğitmen ve şefleri yönetiminde 25 farklı atölye ve 25’ten fazla konserin yanı sıra bir de panel düzenlenecek. Festivalin ana grubu ise 40 yılı aşkın süredir tüm a capella müzik tutkunlarına ilham olan İsveçli The Real Group

Türkiye’deki koro ve a capella müziğini öğrenmek, paylaşmak ve yaygınlaştırmak için ilk kez düzenlenecek DenizBank VoiceUp A Capella Festival ilhamını, Avrupa’da  onlarca yıldır devam eden Europa Cantat, Eurotreff ve Choralies gibi festivallerden alıyor. Ülkemizde koro müziğini geliştirmek için yoğun çalışmalar yürüten, ismini uluslararası platformda duyurmuş ve bu alana öncülük eden Vokal Akademi, festivali geleneksel hale getirerek iki senede bir düzenlemeyi hedefliyor. 

Festival yurt dışından ve Anadolu’nun pek çok ilinden katılımcıyı ağırlayacak 

Avrupa ve dünyanın dört bir yanından 550’nin üzerinde katılımcıyı ağırlayacak festivale Anadolu’nun farklı noktalarından müzik öğretmenleri ve koro şefleri de katılacak. Festival sabah programında eğitmen şeflerle şeflik repertuvar ve sahne çalışılırken; akşam programlarında katılımcılar birbirlerini dinleme fırsatı bulacak. Kapanış konserinde ise festivalde çalışılan performanslar sunulacak. 

Dünyaca ünlü koro şefleri ilk defa ülkemizde eğitim verecek

İstanbul’un her köşesinde çok sesli müziğin tınlayacağı festivalde, dünyanın en başarılı ilk 10 korosu listesine giren Leioa Kantika Korala’nın kurucu şefi, İspanya’dan Basilio Astulez ülkemizde ilk defa eğitim verecek. Ünlü Hollandalı festival koreografı Panda van Proosdij,’dan Basix ve M-Pact gruplarının kurucusu Morten Kjær, The Real Group kurucusu Peder Karlsson, dünya koro müziğinin seyrini, yarattığı Vocal Painting şeflik tekniğiyle değiştiren Jim Daus Hjernøe gibi seçilmiş isimler de festivalin atölye kürasyonlarında yer alıyor. Yanı sıra, Stephan Lutermann, Annemarie Homan, Emily May’t Hoen, Randy Esen, Freeplay Duo, Agnes Hapsari, Sven Keet, Ruben Smits ve Fidan Kurt Kasapbaşı da çeşitli atölyelerle festivalde izlenecek isimler arasında. 

Festival “Müzikte Kadın Liderler” paneline ev sahipliği yapacak.  

Kadınların yaratıcı alanda eşit fırsatlara sahip olmasını desteklemek, çok sesli müzik alanında toplumsal cinsiyet kaynaklı eşitsizlikleri masaya yatırmak için festival kapsamında Arter’de “Müzikte Kadın Liderler” başlıklı bir de panel düzenlenecek. Dr. Aylin Vartanyan moderasyonunda düzenlenecek panele, Melike Şahin, Ece Dizdar, Ceren Gündoğdu, koro koreografı Panda van Proosdij ve Başak Doğan katılacak. 

Festival konser salonları, dev amfiler ve parklara yayılacak. 

Festival; Cemal Reşit Rey, Kırım Kilisesi, İTÜ Maçka Amfileri ve Mustafa Kemal Amfisi, Arter Sevgi Gönül Oditoryumu ve Arka Bahçe, Vosgeperan Ermeni Kilisesi, Maçka Parkı, Vokal Akademi ve DenizBank Genel Müdürlüğü olmak üzere pek çok farklı mekanda gerçekleşecek.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı