İSİB'ten Polonya'ya Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 13-15 Haziran tarihleri arasında Polonya’ya Türk ihracatçılarının katılımı ile Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonu düzenledi. Organizasyona İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş katıldı. 

14 Haziran’da Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştiren ikili görüşmelere Türkiye’den 20 firma, Polonya’dan ise 39 firma katılırken toplam 153 iş görüşmesi gerçekleştirildi. 

Görüşmeler sırasında Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ile Ticaret Müşavirleri Betül Buke Karaçin ve Nevra Genç heyet organizasyonuna iştirak ederek katılımcı firmalar ile bilgi alışverişinde bulundu. Aynı gün akşamı ise heyet katılımcıları ile Türkiye Cumhuriyeti Varşova Ticaret Müşavirleri Betül Buke Karaçin ve Nevra Genç’in katılımları ile akşam yemeği organize edildi.  

İSİB yetkilileri organizasyon kapsamında ayrıca iki ayrı görüşme gerçekleştirdi. Birinci görüşmede İSİB heyeti, National Refrigeration Forum (NFR) Başkanı Robert Grejcz ile bir toplantı yaparak Polonya pazarı kapsamında karşılıklı iş birliği yapılabilecek alanlar hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Toplantı sonunda kendisi ve bağlı üyeler bu yılın son çeyreğinde yapılacak ISK-SODEX Alım Heyeti organizasyonuna davet edildi. İkinci görüşmede ise Polonya-Türkiye iş insanları Derneği yetkilileri, heyeti ziyaret ederek bilgilendirmelerde bulundular. 

İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş, Polonya’da düzenlenen sektörel ticaret heyet organizasyonunun çok verimli geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Polonya, Dünya İklimlendirme Sektörü genelinde 2022 yılında 13 Milyar dolar ithalatı ile en çok sektör ithalatı gerçekleştiren 12. ülke konumunda yer alıyor. 2022 yılında Türk İklimlendirme Sektörü, Polonya’ya 223 Milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Polonya, Türkiye’nin en çok sektör ihracatı gerçekleştirdiği 9. ülke konumunda. Polonya’nın coğrafi konumu ve Gümrük Birliği içerisinde yer alması sektörümüz adına stratejik bir pazar olarak değerlendirilmesini sağlıyor. Bu nedenle sektör olarak ülkedeki bu gücümüzü artırmak adına ticari heyet organizasyonunu gerçekleştirdik. Organizasyonumuza katılan firmalarımızın bu görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok bağlantı gerçekleştirdiğini gözlemledik. Yaptığımız pazarlama, iletişim ve eğitim faaliyetleri ile ülkeler ve sektörler arası ilişkilerin daha da yukarılara çıkacağını ve ihracat hedeflerimizi daha da yükselteceğimizi düşünüyoruz. “

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı