Güney Afrika mobilya ithalatında Türkiye'ye yöneldi

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Pazarlarda Büyüme Stratejisi doğrultusunda Güney Afrika Mobilya ticaret heyetiyle önemli iş birliklerinin kapılarını araladı. 

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, “Birliğimizce Ticaret Bakanlığımız ve Pretorya Ticaret Müşavirliğimizin destekleri ile 2-5 Ağustos tarihlerinde, Afrika kıtasının en büyük 3’üncü ekonomisine sahip Güney Afrika Cumhuriyeti Johannesburg şehrinde mobilya sektörüne yönelik Ticaret Heyeti organizasyonu gerçekleştirdik. Türkiye’nin 2020-2022 yılları arasında (son 3 yılda) oturmaya mahsus mobilya faslında toplam ihracatı yaklaşık yüzde 40 artış göstermiştir. Son 3 yılda Güney Afrika’nın Türkiye’den Oturmaya Mahsus Mobilya faslında ithalatında ise yüzde 150 oranında artış meydana gelmiştir.” diye konuştu. 

 

Bürolarda Kullanılan Koltuk ve Aksam parçalarında yüzde 113, Aydınlatma cihazları ve aksam parçalarında yüzde 265 artış

 

Başkan Gürle, “Yine son üç yıla bakıldığında Türkiye’den Güney Afrika’ya yapılan ihracatta dişçilik ve berber koltuklarında yüzde 23, Bürolarda Kullanılan Koltuk ve Aksam parçalarında yüzde 113, Aydınlatma cihazları ve aksam parçalarında yüzde 265 artış meydana geldi. Yakaladığımız bu olumlu ivme oturmaya mahsus mobilyalarda ve büro mobilyalarında Güney Afrika’ya ortalamanın çok üzerinde bir ihracat artışı olduğunu ve Güney Afrika’nın mobilya ithalatında Türkiye’ye yöneldiğini gösteriyor. Faaliyetlerimizle Güney Afrika pazarında istikrarlı bir şekilde büyümeyi planlıyoruz.” dedi.

 

150’ye yakın görüşme

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Hikmet Güngör, “2 Ağustos’ta şehrin en önemli mobilya merkezi olan Kramerville bölgesi ziyaret edildi. 3 Ağustos’ta 18 Mobilya ihracatçısı firmamızdan 27 temsilcinin katılımı ile b2b toplantıları düzenlendi. Toplam 30 adet Güney Afrikalı Mobilya firması ile 150’ye yakın görüşme yapıldı. Yapılan bu görüşmelerden ihracatçı firmalarımız oldukça memnun kalmış, potansiyel firmalarla görüşmeler yapmıştır. 4 Ağustos günü Güney Afrika’nın en önemli mobilya fuarı Decorex Ziyaret edildi. Aynı zamanda 3 Ağustos günü toplantı gerçekleştirilemeyen firmalar ile kendi ofislerine ve showroomlarına gidilerek görüşmeler yapıldı. Bazı firmalarımız 3 Ağustos günü görüştükleri firmalara ziyaret gerçekleştirdiler.” dedi.

 

Hedef orta vadede 1 milyar dolar

 

Güngör, “Aynı zamanda Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası her zaman Türkiye ile iş birliğini arttırmaya yönelik faaliyetlerde bulunmaya hazır olduklarını beyan ettiler. Güney Afrika’ya düzenlediğimiz sektörel ticaret heyet organizasyonumuz çok verimli geçti ve katılan firmalardan çok olumlu geri dönüşler aldık. Mobilya sektörümüz için Güney Afrika potansiyel yeni bir pazar. Organizasyona katılan firmalarımız bu görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok bağlantı gerçekleştirdi. 2022 yılında Güney Afrika’ya yüzde 30 artışla 672 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdik. Hedefimiz bunu orta vadede 1 milyar dolara çıkarmak. Yapılan pazarlama ve iletişim faaliyetleriyle ülkeler ve sektörler arası ilişkilerimiz daha da yukarılara çıkacak ve ihracat hedeflerimizi daha da yükselteceğiz. Firmalarımızın görüşmelerinin ihracata dönmesi için destek vermeye ve yeni pazarlar bulmak için ticaret ve alım heyeti organizasyonları gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.  

 

Bu görüşmelere Pretorya Ticaret Müşavirleri İlker Eralp ve Bengü Okur Erdoğan da eşlik etmiş, ayrıca katılımcılara Güney Afrika pazarı hakkında bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.

 

Güney Afrika Cumhuriyeti Sektörel Ticaret Heyeti’ne katılan firmalar;

 

ANANAS Mobilya Dekorasyon A.Ş.

BLUE CAPE Ltd Şti

BOFİGO GRUP A.Ş

DECOSIT Mobilya Ltd. Şti.

DEKORİSTER Mobilya  Ltd.Şti.

ENS Lamine Ahşap Ltd. Şti.

ERİNÖZ Bahçe Mobilyaları A.Ş.

GENTAŞ Dekoratif Yüzeyler  A.Ş.

GLOBALMOST Mobilya Ltd. Şti.

GÜRELER Mobilya Ltd. Şti.

KIRICIS Mobilya Ltd. Şti.

KONFOR Mobilya A.Ş.

MELTEM Bebek ve Genç Mobilyası A.Ş.

NERR Ofis Mob. A.Ş.

NİRON Grup Ltd. Şti.

OFİSBAZAAR Ltd. Şti.

SANDALYECİ Mobilya A.Ş.

VİZYON Büro Ltd. Şti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı