Çin'deki Tianwan NGS'nin 7'nci ünitesine ait reaktör kabı sahaya ulaştı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Mühendislik Bölümü ASE A.Ş’nin iştirakiyle Çin’de inşa edilen Tianwan Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 7’nci güç ünitesi için üretilen reaktör kabı santral sahasına ulaştı. Rusya’dan deniz yoluyla gönderilen ekipman, iki aydan kısa bir sürede inşaat sahasına varmış oldu.

ASE A.Ş’nin Çin’deki Projeler ve Muhtemel Projelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Alexey Bannik konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Sözleşme yükümlülüklerine uygun olarak, NGS projesinin uygulanması sırasında Rus tarafı nükleer ada için ekipman tedarikini, kurulumunu ve ayar denetimini sağlamaktadır. 7’nci ünite için Rusya’da üretilen reaktör kabı şantiyeye ulaştı. Reaktör kabı, gerekli tüm endüstriyel ve denetim prosedürlerinin ardından tasarım konumuna monte edilecek.”

Tianwan NGS’nin 7’nci ünitesinde reaktör binası kubbesinin montajı kısa bir süre önce tamamlanmıştı. Bu işlemin öncesinde ise uzmanların reaktör kabını ve diğer büyük boyutlu ekipmanı tasarım konumuna yerleştirebilmeleri için kutup vinci getirildi.

Ağırlığı 334,2 ton, uzunluğu 12 metre olan VVER-1200 tipi reaktör kabı, kurulumdan önce tüm yasal gerekliliklere uygun olarak giriş için denetimden geçecek. Denetim komisyonunda Çinli temsilcilerin yanı sıra Rosatom’un Mühendislik Bölümü ASE A.Ş’den ve ekipmanın üreticisi Atommash A.Ş’den uzmanlar yer alacak.

Tianwan NGS, Rusya ve Çin arasındaki en büyük ekonomik iş birliği projesi olma özelliğini taşıyor. Halihazırda VVER-1200 reaktör santraliyle donatılmış iki güç ünitesi Rus tasarımına göre inşa ediliyor. Santralin Rus VVER-1000 tasarımına sahip dört ünitesi ise başarıyla faaliyet gösteriyor ve ulusal elektrik şebekesine milyonlarca kW elektrik sağlıyor. 8 Haziran 2018 tarihinde Pekin’de Hükümetler arası Toplantı Tutanağı ve VVER-1200 tipi reaktöre sahip 7 ve 8’inci Güç ünitelerinim inşasına ilişkin Çerçeve Sözleşme, Rus ve Çin tarafları adına sırasıyla Rosatom Mühendislik Birimi ve Çin Ulusal Nükleer Kurumu (CNNC) şirketleri tarafından imzalandı. Bu belgeler uyarınca, Rus tarafı NGS nükleer adasını tasarladı ve her iki ünite için temel nükleer ada ekipmanlarını tedarik edecek. Ayrıca 7 ve 8’inci üniteler için teknik tasarım sözleşmesi ve 7 ve 8’inci üniteler için genel sözleşme gibi idari sözleşmelere de imza atıldı. Bu sözleşmeler uyarınca, Mühendislik Birimi nükleer ada ekipmanlarının tasarımı ve teslimatı ile dokümantasyon ve tasarımcı gözetimi, montaj gözetimi, ayar gözetimi gibi ilgili hizmetlerin sağlanmasından sorumlu. 7 ve 8’inci ünitelerin inşaatına ilişkin çalışmalar 19 Mayıs 2021 tarihinde başladı.

Rosatom’un Mühendislik Bölümü, Atomstroyexport A.Ş (Moskova, Nizhny Novgorod, Rusya ve yurtdışındaki şubeler), Ortak Tasarım Enstitüsü- Atomenergoproekt A.Ş (Moskova, Nizhny Novgorod, St. Petersburg şubeleri – tasarım enstitüleri, Rusya ve yurtdışındaki şubeler, Ar-Ge şubeleri) ve yan inşaat organizasyonları olmak üzere nükleer endüstrinin önde gelen şirketlerini bir araya getiriyor.

Mühendislik Birimi, sipariş portföyü ve dünya çapında aynı anda inşa edilen nükleer santrallerin sayısı açısından dünyada ilk sırada yer alıyor. Birimin gelirlerinin yaklaşık %80’i yabancı projelerden elde ediliyor.

Mühendislik Birimi, Rusya’da ve dünya genelinde yüksek güçlü nükleer santraller için inşaat projelerini hayata geçiriyor, proje yönetimi ve tasarım faaliyetleri dahil olmak üzere eksiksiz bir Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC), EP (Mühendislik ve Tedarik) ve Mühendislik, Tedarik ve İnşaat Yönetimi (EPC(M)) hizmetleri yelpazesi sunuyor ve kompleks mühendislik tesislerinin yönetimi için çok yönlü teknolojiler geliştiriyor. Birim, Rus nükleer endüstrisinin başarılarına ve yenilikçi en son teknolojilere dayanıyor. ASE A.Ş, tüm uluslararası gereklilik ve tavsiyelere uygun, 3+ nesil VVER reaktörleri ile güvenilir ve emniyetli nükleer santraller inşa ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı