Borsa İstanbul'da gong Kaleseramik için çaldı

Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, halka arz sürecini başarıyla tamamlayarak, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen talep toplama sürecinde Kaleseramik, 25 TL halk arz fiyatı üzerinden satışa çıkarılan 109.390.465 TL nominal değerli payları için 2 milyonun üzerinde yatırımcıdan talep aldı. 

Seramiğin Kale’si Kaleseramik, Kale Grubu’nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı’nın kutlandığı 27 Temmuz günü Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreninin ardından #KLSER kodu ile işlem görmeye başladı.

Borsa İstanbul’da gong, Kale Grubu’nun lokomotif şirketi ve Türkiye’nin ilk seramik fabrikası Kaleseramik için çaldı. Halka arz programı kapsamında şirketin, 1.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde mevcut çıkarılmış sermayesi 514.778.660 TL’ye çıkarıldı ve artırılmış miktar olan 109.390.465 TL nominal değerli payları ise, 25 TL sabit fiyat yöntemi ile halka arz edildi. Halka arz ile birlikte Kaleseramik’in çıkarılmış sermayesinin %21,25’lik kısmı halka arz edilirken, halk arz net büyüklüğü ise toplamda 2 milyar 735 milyon TL oldu. Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen başarılı talep toplama sürecinde, şirketin satışa çıkarılan 109.390.465 TL nominal değerli payları için 2.002.245 yatırımcıdan talep geldi. 

Kaleseramik’in halka arz programının son aşaması olan gong töreni ise, güzel bir tesadüf ile Kale Grubu’nun 66. Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı’nın kutlandığı 27 Temmuz günü, Borsa İstanbul’da düzenlendi. Törende; kurumsal film gösterimin ardından geri sayım başladı ve kürsüde vurulan gong ile birlikte Kaleseramik, #KLSER kodu ile Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Törene Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Kale Grubu Finans Başkan Yardımcısı – CFO’su Haluk Alperat, Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Kaleseramik Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Cemşit Baylan, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü Mert Erdoğmuş, Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü Yılmaz Arısoy ile davetliler katıldı. Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ise törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Büyük Milet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’un teşrifleri ile Çanakkale’nin Çan ilçesinde düzenlenen Seramik Bayramı kutlamalarından video konferans aracılığıyla katıldı. 

“Yeni yatırımlara dönüşerek, üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasına katkı sağlayacak“

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun törende şunları söyledi: 

“Kaleseramik’in bugün işlem görmeye başlaması nedeniyle düzenlenen halka arz törenine, Borsamıza hoş geldiniz. Kaleseramik’in işlem görmeye başladığı bugünün, aynı zamanda Kaleseramik’in kuruluş yıldönümü olması nedeniyle şirketin değerli yöneticilerini tebrik ediyorum. Kuruluşundan bugüne kadar şirkete emeği geçen herkesi, başta Rahmetli İbrahim Bodur Bey olmak üzere hayırla yad ediyorum. Kaleseramik, ülkemizin önemli sanayi şirketlerindendir. Sektörünün kurucusu, pazarının lideri, dünyanın önde gelen seramik üreticilerindendir.

Şirket yaklaşık 2,7 milyar TL tutarındaki halka arz geliriyle ve 2 milyona yakın yatırımcıya ulaşarak çok başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu halka arzdan elde edilen gelir, yeni yatırımlara dönüşerek, üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasına katkı sağlayacaktır. Ülkemizin böyle köklü sanayi şirketlerini Borsamızda görmek bizi gururlandırmakta ve ülkemizin tüm sanayi şirketlerine güzel bir örnek oluşturmaktadır. Bu vesileyle bir kez daha, şirketlerimizi büyümeleri için ihtiyaç duydukları finansmanı, sermaye piyasaları yoluyla sağlamak üzere Borsamıza davet ediyorum. Bu halka arzda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayan Kaleseramik’e Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum. Sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum”.

“Kale Grubu’nun ilk kurulan şirketi yatırımcılarla buluşuyor”

Bugün, Kale Grubu için çok özel bir heyecan yaşadıklarına vurgu yapan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Hem Grubumuzun kuruluşunun 66. Yıldönümünü ve geleneksel Seramik Bayramımızı kutluyoruz. Hem de 66 yıl önce, merhum kurucumuz İbrahim Bodur tarafından ilk kurulan şirketimiz olan ve Grubumuzun nüvesini oluşturan Kaleseramik’in yatırımcılarla buluşmasına tanıklık ediyoruz. Kurulduğu günden bu yana sektörün ve ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda ürün gamını sürekli genişletiyor, pazara yenilikçi, sürdürülebilir ürünler sunuyor. Bugün Kaleseramik, sadece Türkiye’de değil 86 ülkeye ihracat gerçekleştiren küresel arenada bilinen, öne çıkan bir şirket konumunda. Kaleseramik, son üç yılda kabaca dört kat artan bir performans gösterdi. Bu konumunu ve performansını daha da geliştirmek için, bu yıl Kaleseramik özelinde 50 milyon doları aşan yatırım planladık. Bugün de gong törenimizle, Kaleseramik’in iddialı global hedeflere yürüyüşü için çok önemli bir adım atıyor ve bu yatırımlarımıza kaynak oluşturacak şirketimizin bir kısım paylarının halka arzını gerçekleştiriyoruz. Halka arzın gerek Grubumuz gerekse teveccüh gösterecek yatırımcılar için hayırlı olmasını diliyorum.” 

Kaleseramik’in halka arz büyüklüğü 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleşti”

Kale Grubu’nun ilk şirketi, seramik sektörünün Türkiye ve dünyadaki köklü, büyük ve güçlü şirketlerinden Kaleseramik’in Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirdikleri halka arzını başarıyla geride bıraktıklarına vurgu yapan Kale Grubu Finans Başkan Yardımcısı – CFO’su Haluk Alperat, şöyle konuştu:  

“Kale Grubu’nun ilk şirketi, kuruluş nüvesini oluşturan, Türkiye ve dünyada seramik sektörünün en önemli şirketlerinden Kaleseramik’in Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasını temsil eden gong törenimize değerli katılımlarınız için teşekkür ediyorum. Bundan çok değil yaklaşık 2 yıl önce, sektörünün lideri ve ülkemizin alanındaki çok önemli bir değeri konumundaki Kalekim’in halka arzını gerçekleştirmiştik. Kalekim’de hem halka arz, hem bugüne kadarki şirket performansı ve buna paralel olarak hisse performansı çok başarılı gerçekleşti. 

Şimdi ise Kaleseramik’in Ak Yatırım ve Yapı Kredi Yatırım liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz halka arzını başarıyla geride bırakmış bulunuyoruz. Halka arzda, 2 milyonun üzerinde başvuru oldu ve 9 milyar TL’yi aşan talep topladık. Talep dağılımına baktığımızda hem bireysel, hem kurumsal yatırımcılardan ve hem de Kale Grubu çalışanlarından, ayrılan payın çok üzerinde bir talep geldiğini görüyoruz.  Bu vesile ile hem bireysel, hem kurumsal yatırımcılara ve hem de Kale Grubu çalışanlarına, bizlere gösterdikleri ilgi ve taleplerinden dolayı teşekkür ediyoruz.  

Bize gösterilen bu yoğun ilgi; imza attığımız başarıları ve bulunduğumuz noktanın değerini teyit etmesi açısından da bizler için çok gurur verici. Halka arz büyüklüğümüzü toplamda net 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleştirdik. Halka arz gelirimiz ile önceliğimiz, mevcut büyüme hedeflerimizin devamlılığını sağlayacak yatırımlarımız ile birlikte sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu gibi alanlarda yatırım yapmak olacak. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında çıktığımız bu yeni yolculukta şirketimize yatırım yapan tüm yatırımcılarımıza da bir kez daha teşekkür ediyor, onlarla birlikte yeni başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum.”

“2023 yılında 1 milyar 282 milyon TL’lik yurt içi yatırım planlıyoruz”

“Kaleseramik olarak, bu çok özel bir günde yeni bir başlangıcın ilk adımını atıyoruz. Bugün, Grubumuzun 66. Kuruluş Yıldönümü ve aynı zamanda Seramik Bayramı olarak kutladığımız bir gün. Böylesine anlamlı bir günde bu özel yolculuğa başlıyor olmak, bizler için gurur ve mutluluğu da kapsayan çok özel bir duyguyu ifade ediyor. Bu nedenle öncelikle bize halka arz büyüklüğümüzün çok ötesinde teveccüh gösteren yatırımcılarımız başta olmak üzere bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş ise, şöyle devam etti: 

“Seramik sektörünün öncü şirketi Kaleseramik olarak, 66 yıllık istikrarlı gelişimimize aralıksız devam ettik ve son üç yılda yaklaşık dört kat artan bir performans sergiledik. Bu başarımızda ivme yaratan en önemli faktörlerden biri ise hiç şüphesiz, gerçekleştirdiğimiz geleceğe dönük yatırımlardır ve halen devam ediyoruz. 

Bugün ise, bu başarıyı daha ileri taşımak, küresel seramik pazarındaki etkin oyuncu kimliğimizi daha da güçlendirmek adına şirketimizi halka açıyoruz. Yeni hissedarlarımızla, güzel ve güçlü hedeflere, daha büyük nice başarılara doğru önemli bir adım atıyoruz. Şirketimize, yatırımcılarımıza ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”

Gong töreni. hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı