Aksa Enerji 2023'ün İkinci Çeyreğinde Global Yatırımları ile Yurtdışı FAVÖK Oranını Yüzde 5 Artırdı

Türkiye’nin halka açık en büyük global elektrik üreticisi Aksa Enerji, sürdürülebilir yüksek büyüme stratejisi doğrultusunda yaptığı global yatırımları ile birlikte 2023 yılının ikinci çeyreğinde yurtdışı FAVÖK oranını bir önceki yıla göre yüzde 5 artırdı.

Aksa Enerji, 2023 yılının ikinci üç ayına ait konsolide finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. 8 ülkede 12 santral yatırımıyla faaliyet gösteren Aksa Enerji, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yurt dışı faaliyetleri ve yatırımlarının katkısıyla elde ettiği döviz bazlı gelirleriyle yurtdışı FAVÖK’ünü geçtiğimiz yılının ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 5 artırdı ve 1,659 milyon TL mertebesine taşıdı. Sürdürülebilir yüksek büyüme stratejisi doğrultusunda yaptığı global yatırımlarıyla Türkiye, KKTC ve Özbekistan’dan sonra Gana, Madagaskar ve Mali’de kısa sürede kurup devreye aldığı enerji santralleriyle gücünü artıran Aksa Enerji, enerji ihtiyacı olan tüm coğrafyalarda yeni yatırım projelerini ve global hizmet ağını daha da genişletmeyi hedefliyor. 

Yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü yatırımlarını hızlandıran Aksa Enerji 2023 yılı ikinci çeyrekte 14,183 milyon TL ciro elde etti. Güvenilir operasyonlarıyla ve artan yurtdışı yatırımlarıyla net finansal borcunun FAVÖK’e oranı ise 1,59 çarpan seviyesinde yer aldı. 

TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA ENERJİ KÖPRÜSÜ KURACAK

Aksa Enerji ikinci çeyrekte, “Kurumsallaşma, Globalleşme ve Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejik yaklaşımıyla yurt dışı yatırımlarına devam etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 20 yıldır enerji ihtiyacının yarısını karşıladığı Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali ile Kuzey Kıbrıs halkına güç veren Aksa Enerji, imzaladığı 15 yıllık dolar bazlı yeni sözleşmeyle Türkiye ile KKTC arasına enterkonnekte denizaltı kablosuyla enerji köprüsü kuracak. Aynı zamanda KKTC halkının kesintisiz enerji erişimine katkı sağlamak amacıyla Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali’nde 35 megavat kapasite artışı gerçekleştirerek, adadaki kurulu gücünü 188 megavat seviyesine taşıyacak.

DEPOLANABİLİR RÜZGÂR VE GÜNEŞ PROJELERİ İÇİN ÖN LİSANSLARI 561,04 MW SEVİYESİNE ULAŞTI

Aksa Enerji “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi kapsamında üretim portföyündeki kaynak çeşitliliğini de artırıyor. Yenilenebilir enerji teknolojilerine daha fazla yatırım yapan şirket ikinci çeyrekte Afyonkarahisar’da 110,76 MW depolamalı rüzgâr enerji santrali, Eskişehir’de 50 MW depolamalı güneş enerji santrali olmak üzere toplam 160,76 MW kurulu güçte kurulumuna dair ön lisans alarak faaliyetlerini çeşitlendirdi. Balıkesir’de 118,04 MW depolamalı rüzgâr santrali kurulumuna dair almış olduğu yeni ön lisans ile birlikte Türkiye’de toplam kurulum ön lisansı 561,04 MW seviyesine ulaştı. 

Türkiye dahil olmak üzere küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ettiklerini belirten Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Cemil Kazancı, “Kurumsallaşma, Globalleşme ve Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” üç temel stratejimiz doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışına yaptığımız yeni yatırımlarla birlikte orta ve uzun vadeli stratejik hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Aksa Enerji 2030 hedeflerimiz kapsamında mevcut ve yeni coğrafi bölgelerdeki uzun soluklu ve yenilikçi projeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye ile KKTC arasında enterkonnekte denizaltı elektrik kablosu ile kurmayı planladığımız enerji köprüsü bu bağlamda yenilikçi bir adım olacak. Aynı zamanda santralde kapasite artışı gerçekleştirerek, adadaki kurulu gücümüzü 188 megavat seviyesine taşıyacağız. “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” ana stratejimiz doğrultusunda yurt içi ve yurt dışı rüzgar ve güneş enerjisi öncelikli yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım fırsatlarını her daim değerlendiriyoruz. Depolamalı yenilenebilir toplam kurulum ön lisans kapasitemiz 561,04 MW oldu. Ülkemizin 2053 “Sıfır Karbon” hedefine ilerlemesine katkı sağlamak adına, yenilikçi karbon nötr yatırımlar konusunda önemli adımlar atıyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı