Mehmet Büyükekşi, 4 Yıllığına Yeniden TFF Başkanı Seçildi

Türkiye Futbol Federasyonu Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı bugün Ankara’da yapıldı ve seçime tek aday olarak giren TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi 4 yıllığına yeniden başkan seçildi.

JW Marriott Hotel’de yapılan genel kurul toplantısı 202 delegenin imzasıyla açıldı. Divan başkanlığına, Spor Toto Süper Lig kulüplerinden Adana Demirspor’un başkanı Murat Sancak seçildi. Genel kurula Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Yönetim Kurulu üyeleri, TFF eski başkanları, milletvekilleri, FIFA, UEFA temsilcileri, kulüp başkan ve yöneticileri ile delegeler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem maddeleri görüşülmeye başlandı. Genel kurulda TFF Başkanı, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu’nun 1 Haziran 2022-31 Mayıs 2023 dönemindeki hesap ve faaliyetleri oybirliğiyle ibra edildi. Yapılan seçimde Mehmet Büyükekşi 4 yıl için yeniden Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına seçildi.

TFF Yönetim Kurulu Asil Üye Listesi

 İbrahim Burkay
Yusuf Günay
Yalçın Orhan
Alkın Kalkavan
Hamit Altıntop
Müslüm Özmen
Volkan Can
Ali Düşmez
Erman Kalkandelen
Ramazan Üçdan
Agah Ruşen Çetin
Mustafa Eröğüt
Şafak Müderrisgil
Haluk Kalyoncu

TFF Yönetim Kurulu Yedek Üye Listesi

Talat Papatya
İdil Karademirlidağ Suher
Fuat Guguloğlu
Murat Şahin
Özen Kuzu
Habil Yazıcı
Abdullah Altınkum
Cengiz Erdem
Süleyman Kocasert
Cem Gün
İbrahim Gökhan Kasapoğlu
Şevket Çelik
M. Taha Güvendi
Remzi Ay

Denetleme Kurulu Asil Üye Listesi
 

İsmail Gerçek
İrfan Karakaş
Osman Arslan
Selim Doğan
Ali Koray Büyükasar

Denetleme Kurulu Yedek Üye Listesi

Ömer Burhanoğlu
Enes Malik Ay
Mert Erer
İsmail Serdar İplikçioğlu
Burak Alcan

Başkan Büyükekşi: “Bu güzel oyunu daha da güzelleştirmek çalışıyoruz”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Olağan Seçimli Genel Kurulda yaptığı konuşmasında futbolun, insanları toplumsal olarak bir araya getiren ve ortak bir hedef etrafında birleştiren en büyük güçlerden biri olduğunu belirterek, “Futbol camiası olarak, 2022-2023 sezonunu tamamladık. Bu sezon, Spor Toto Süper Lig şampiyonu olan Galatasaray’ı, Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu Fenerbahçe’yi, Süper Lig’e çıkmaya hak kazanan Samsunspor’u, Çaykur Rizespor’u ve Pendikspor’u, TFF 1. Lig’e yükselen Çorumspor, Kocaelispor ve Şanlıurfaspor’u, TFF 2. Lig’e yükselen yeni Mersin İdmanyurdu’nu, Iğdır futbol kulübünü, 68 Aksaray Belediyespor’u, Belediye Derincespor’u, Karaman futbol kulübünü, Beyoğlu Yeni Çarşıspor’u, BAL’dan 3. Lige yükselen 15 takımımızı kutluyorum. Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi’nde şampiyon olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget Gençlik Spor Kulübü’nü tebrik ediyorum. Bu güzel oyunu daha da güzelleştirmek için mücadele eden futbol camiasının tüm fertlerine de ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

“6 Şubat depremi hepimize büyük acı verdi”

Sevinç ve mutluluklar kadar üzüntü ve kederin de hayatın içinde olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Tarihin en büyük doğal afetlerinden birini yaşadığımız 6 Şubat depremi de hepimize büyük bir acı verdi. On binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Futbol ailemizden büyük kayıplar verdik. Birçok kulübümüz ve sporcumuz da bu afetten yara aldı. Ben bu vesileyle bir kez daha, depremde hayatını kaybeden aile bireylerimize ve tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Futbolun birleştirici gücü ile maddi ve manevi destek seferberliği ilan eden tüm kulüplerimizden Allah razı olsun. Rabbim böyle acıları bizlere bir daha göstermesin.” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı, 16 Haziran 2022 tarihinde Olağanüstü Seçimli Genel Kurul’da yönetim kuruluyla birlikte 1 yıllık süre için göreve geldiklerini ifade ederek, “TFF başkanlığı görevini en iyi şekilde yerine getirmek için sizlere söz vermiştim. Güven, adalet, şeffaflık, eşitlik prensiplerini benimsemiş, ulaşılabilir bir yönetim anlayışı taahhüt etmiştim. Değerli yönetim kurulu üyelerimle birlikte hayata geçirmeyi hedeflediğimiz projeleri de sizlerle paylaşmıştım. Allaha şükür, verdiğimiz sözleri tek tek yerine getirdik. Hatta bunlara ilave birçok alanda önemli kararlar aldık. Futbolumuzun gelişimi için çözüm odaklı ve tüm paydaşları merkeze alan bir yönetim anlayışını benimsedik. Şimdi 1 yıllık görev süremizde gerçekleştirdiğimiz projelerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

“Hiçbir kişiye ve gruba ayrıcalık vermedik, vermeyiz”

Başarıyı bireysel çabaların ötesinde futbolun tüm paydaşlarının uyumunun bir neticesi olarak gördüklerinin altını çizen Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Söz söylemek için önce dinlemek gerekir diyerek çıktığımız yolda, sizlerle sürekli istişare halinde olduk. Türk futboluna ortak aklı hâkim kıldık. Türk futbolu için doğru ve yararlı olanı adil, şeffaf ve tarafsız bir yönetim anlayışı ile hayata geçirdik. Hiçbir kişiye veya gruba ayrıcalık vermedik, vermeyiz. Tüm kulüplerimiz, futbol ailemizin tüm kurumları ve bireyleri bizim başımızın tacı dedik. Saygıda ve sevgide kusur etmedik. 1 yıllık sürede sizlerle birlikte gelecek 5 yılı planlayarak, futbolumuzu ileriye taşıyacak birçok projeyi başlattık. Önümüzdeki 4 yıllık dönemde sizlerle birlikte bunları başarıyla tamamlamak istiyoruz. Yeni dönemde üzerinde hassasiyetle duracağımız konuların başında strateji planı geliyor. Biliyorsunuz ocak ayında ‘The Game Plan’ açılış törenimizi sizlerle birlikte gerçekleştirdik. Türk futbolunun geleceğini birlikte yazacağız dedik. Camiamızın tüm paydaşları ile çıktığımız bu yolda, tam 30 aktif katılımlı toplantı gerçekleştirdik. 11 stratejik amaç altında tam 22 stratejik hedef belirledik. Bu hedefler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.”

“Büyük Futbol Çalıştayı ile yol haritamızı kamuoyu ile paylaşacağız”

Genel kurul sonrasında planladıkları final çalıştaylarla futbolun paydaşları ile birlikte stratejik hedefleri son haline getireceklerini kaydeden Büyükekşi, “Yıl sonunda gerçekleştireceğimiz ‘Büyük Futbol Çalıştayı’ ile Türk futbolunun kısa, orta ve uzun vadeli stratejileri ve yol haritasını hep birlikte kamuoyu ile paylaşacağız. Kıymetli hazirun, futbolun sağlam bir temelde yükselmesi için futbol akademileri projelerimizi hayata geçirdik. Bu proje ile alt yapılarda Türk futbol modelini oluşturuyoruz. Bu anlamda Avrupa’daki ve Türkiye’deki birçok kulübün akademilerini ziyaret ettik. Dünyaca ünlü Double Pass şirketiyle anlaştık. Bunlara ilave olarak yaptığımız çalışmalarla kulüplerimize stopaj iadelerini altyapı için kullanma imkânı getirdik. Bu projenin önemli çıktılarından biri milli takımlarımızın önümüzdeki 10 yıl içerisinde kendi havuzundan yıldız oyuncu üretmesi. Bir diğeri ise kulüplerimizin kendi akademilerinden yetiştirdiği oyuncular sayesinde dışardan transfer gereksinimlerini en alt seviyeye indirebilmesi olacak. Diğer yandan; önümüzdeki yıllarda daha zengin ve nitelikli hakem havuzu yaratabilmek adına da hakem akademisini kurduk. Hakemlerimiz kariyerlerine ilk başladıkları andan itibaren onları geliştiren, destekleyen, gelişim süreçlerini takip eden bir sistemde eğitim almaya başladılar. Bu sayede hakemlerimizin profesyonel liglere geldiklerinde minimum hata, maksimum performans göstermelerini hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Altı ay içinde futbol ailesinin tüm taraflarıyla görüşmeler yapacağız”

Türk futbolunun marka değerini artırmak adına önemli bir projeyi daha hayata geçirdiklerini vurgulayan TFF Başkanı, “UEFA Şampiyonlar Ligi, Alman ve Belçika lig yapılarını yeniden düzenlemiş Hypercube firması ile iş birliği protokolü imzaladık. Önümüzdeki 6 ay içerisinde futbol ailesinin tüm taraflarıyla görüşmeler yapacağız. Böylece, önümüzdeki senelerde Süper Lig, 1. Lig, 2. ve 3. Lig ile Türkiye Kupası’nda oynanacak format ve fikstür yapısını birlikte yeniden oluşturacağız. Bu sayede, Türk futbolunun marka değerini, sponsorluk ve yayın ihalesi gelirlerini artırmayı hedeflemekteyiz. Yine önümüzdeki dönemde, tüm takımları kapsayacak ve birleştirecek yepyeni bir başarı hikâyesi yazmak istiyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını Türk futbolunu dünyada adından daha da fazla söz ettirdiği yeni başarılarla taçlandırmakta kararlıyız.” dedi.

“TFF olarak dijitalleşme ile ilgili önemli adımlar attık”

Çağın olmazsa olmazlarının başında dijitalleşme geldiğinin altını çizen Mehmet Büyükekşi, “Bu alanda hep birlikte ciddi atılımlar yapmaya ihtiyacımız var. TFF olarak, dijitalleşme ile ilgili önemli adımlar attık, atıyoruz. Dijital hakem atama sistemine geçtik. Gözlemci raporlarını dijital hale getirdik. 4 yıllık maliyeti 8 milyon Euro olan yarı otomatik ofsayt teknolojisini yeni sezonda Türk futboluna kazandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Önümüzdeki sezondan itibaren tüm liglerimizde profesyonel futbolcu lisans işlemlerini dijitale taşıdık. 2023’ün başında TFF web sayfamızı yeniledik. TFF, Milli Takımlar ve Süper Lig için yeni sosyal medya hesapları açtık. Böylece, dijital mecralarda üreteceğimiz içeriklerden ve arşiv görüntülerimizden elde edeceğimiz gelirleri yine kulüplerimizle paylaşacağız.” sözlerini kullandı.

“Türk futbolunun geleceği futbol endüstrimizi daha değerli hale getirmemize bağlı” 

İçinde bulundukları futbol endüstrisini daha değerli hale getirmek zorunda olduklarını aktaran Büyükekşi konuşmasına şöyle devam etti:

“Türk futbolunun geleceği buna bağlı. Üstelik bu değerin nasıl oluştuğuna, nasıl arttırıldığına ve nasıl korunduğuna geçtiğimiz günlerde hepimiz birlikte şahit olduk. Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yaptık. İlgili tüm paydaşlarla birlikte finalin en güzel şekilde gerçekleşmesi için elimizden geleni yaptık. Diğer taraftan, rekabetin sahnesini nasıl kurduklarını, eğlenceyi, ekonomiyi, tanıtımı, etkinliğin öncesini-sonrasını, nasıl yönettiklerini izledik. Sponsorların futbola nasıl değer kattığını, medyaya nitelikli içerik sağlamanın ne kadar kıymetli olduğunu hep birlikte gördük. Bu değeri biz de yaratmak zorundayız.

“Beyaz bir sayfa açma zamanı, geçmişe dair kırgınlık taşıma lüksümüz yok”

Türk futbolunda süreklilik arz eden gelir kaynaklarına kavuşulması gerektiğini belirten Büyükekşi, “Bunun için; dostluğa ve işbirliğine, sükunete ve empatiye, birbirimize güvenmeye ve bu güzel oyunun güzel taraflarını ön plana çıkarmaya ihtiyacımız var. Futbolun içinde heyecan var. Rekabet var. Hırs var.  Ve doğal olarak hararetli tartışmalar var. Bu sene de bu duyguları bolca yaşadık. Ama bugün Türk futbol ailesi olarak damaklarımızda buruk tatlar bırakan her şeyi bir kenara bırakıp beyaz bir sayfa açma zamanı. Bu aile içerisinde konuşarak çözemeyeceğimiz hiçbir şey olmadığı gibi üzerimizde geçmişe dair bir kırgınlık taşıma lüksümüz de yoktur. Önümüzdeki dört yıl boyunca sizlerle birlikte; Türk futbolunu sportif performansta ileri taşımaya, kulüplerimizin gelirlerini iyileştirmeye, yayın gelirlerini artırmaya, Milli Takım ve kulüplerimizi Avrupa ve dünya sıralamasında yukarı çıkarmaya, futbolun seyirci kitlesini büyütmeye, marka değerini, itibarını, imajını güçlendirmeye, futbol sevgisini artırmaya odaklanacağız.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz başarılı futbolla tüm turnuvalara damga vurmak”

Yeni Türkiye 100 yılında, futbolumuz ve ülkemiz için birlikte yapacağımız daha çok şey var diyen TFF Başkanı, “Bizim hedefimiz; sadece EURO 2024’e katılmak değil, başarılı futbolumuzla bu turnuvaya damga vurmak, EURO 2028 ve 2032 turnuvalarında sadece ev sahibi olmak değil, bu güzel ülkenin bugüne kadar gerçekleştirdiği organizasyonlar arasında en güzel, en başarılı ev sahibi olmasını sağlamak. Bu hedeflere ancak birlik ve beraberlik içinde ulaşabiliriz. Bugüne kadar bizlere verdiğiniz desteklere de yol gösterici eleştirilere de şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür ederim. Sözlerime burada son verirken, genel kurulumuza katılımlarınız ve bizlere güveniniz için şükranlarımı arz ediyorum. Genel kurulumuzun ve yeni yönetimimizin Türk futbolu için hayırlı olmasını diliyorum. Geride kalan dönemde yönetimimizde görev alan arkadaşlarıma da hizmetleri için teşekkür ediyorum. ‘Yeni yüzyıla yeni bir başlangıç’ vizyonuyla çıktığımız bu yolda milyonların tutku ile bağlandığı bu oyunu hep birlikte daha iyi bir seviyeye yükselteceğimize yürekten inanıyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Bakan Osman Aşkın Bak: “Mehmet Büyükekşi ve ekibine başarılar diliyorum”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Saygıdeğer Milletvekillerimiz, çok değerli TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, çok kıymetli kulüp başkanlarımız, futbol ailemiz, UEFA ve FIFA temsilcileri, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Olağan Genel Kurulumuz Türk futbolu için hayırlı olsun. Ben genel kurullarda 1993 yılından bu yana yer almış bir kardeşinizim. Futbol ailesinin her kademesinde bulunduk. Futbol hakemliği başta olmak üzere, birçok kulüpte yöneticilik yaptık. Futbol Federasyonu delegeliği, dış ilişkiler kurulu, profesyonel kurul üyeliği, amatör spor kulüpleri konfederasyonunda, birçok dostumuzla, arkadaşımızla çalıştık. Sayın Başkan’a ve ekibine başarılar diliyorum. Bir yıl boyunca futbolu bu noktaya kadar taşıdılar, yeni dönemde bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum.

“Dünyanın ve Avrupa’nın en yeni tesislerine kavuşmuş durumdayız”

Türk futbolu olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Dünyanın ve Avrupa’nın en yeni tesislerine kavuşmuş durumdayız. Şu ana kadar 35 stadyum tamamlandı, 7’si devam ediyor, diğer projeler sürdürülmekte. Tabii heyecanlı milletiz, her şeyin çok çabuk olsun istiyoruz. Bunun için bir sisteme ihtiyaç var. Sistemin de üretmesine ihtiyaç var. Biz Türk futbolunun gelişmesi, büyümesi için üretmek zorundayız. Altyapıda, akademilerde üretmek zorundayız. 85 milyon gencin potansiyelini ortaya koymak zorundayız. Bunun için başta kulüp yöneticilerimize, antrenörlerimize çok büyük görevler düşüyor. Mutlaka ve mutlaka bu yapısal değişimi gerçekleştirmek zorundayız. Çok yetenekli gençlerimiz çıkıyor, ama bunun sürdürülebilir olması gerekiyor. Bu gençlerimize daha fazla şans verilmesi gerekiyor. 65. Hükümet’te Gençlik ve Spor Bakanı olarak da görev yapmıştım. O zaman bu stopajlardan kesilen vergilerin altyapılarda harcanması için kanun teklifini Meclis’ten çıkarmıştık. Bazı sorunlar çıktı, sonra yeniden güncelledik. Bunları tekrar altyapıdaki gençlerimizin, çocuklarımızın kullanım sürecini birlikte yöneteceğiz.

“Milli Takımımızın gelişmesi için üretmeye ihtiyacımız var”

Herkes üretmek zorunda. Bunu da beraber başarmak zorundayız. Antrenörlerin bizim çocuklarımıza daha fazla şans vermesini istiyoruz. Milli Takımlarımızın gelişmesi için de buna ihtiyaç var. Bakın harika işler yapan gençlerimiz var. Onların bizi Avrupa’da gururlandırmasını istiyoruz. Birlikte sevinmek istiyoruz. Türk futbolunun marka değerini artırmak istiyoruz. Futbolu seven, futbolun içinden gelen, futbolun her derdiyle yakından ilgilenen Cumhurbaşkanımız var. O da bu süreci yakından takip ediyor. Futbol ailesi olarak sorunlarımızı konuşalım, içinizden gelen bir kardeşiniz olarak birlikte görüşmeye, değerlendirmeye açığız.

“Bu Yüce Millet hep sevinsin, hep gülsün istiyoruz”

İstiyoruz ki bu Yüce Millet hep sevinsin, hep gülsün. Malumunuz 6 Şubat’ta dünyanın en büyük afetlerinden birini yaşadık. Bunun yaralarını sarmak için hükümetimiz el birliğiyle çalışıyor. Futbol ailesini tebrik ediyorum. Omuz omuza programıyla destek verdiler. Desteğe devam etmeliyiz. O bölgenin ayağa kalkması lazım. TFF ile şu süreçte antrenörlerimiz başta olmak üzere, onların eğitimleri ilgili reformlar yapmamız lazım. Altyapıdaki antrenörlere destek vermemiz lazım. Bu süreçleri birlikte inşallah yürütelim, biz de destek olalım. Üretmeden, piyasaya getirmeden, ülkenin sporcu potansiyelini artıramayız. Oyuncu ihraç etmemiz lazım. 

“Dünyada organizasyon kapasitesi en büyük ülkelerden biriyiz”

2024 Avrupa Şampiyonası için Milli Takımımızın performansı son iki maçta yükselişte. Önemli bir avantaj elde ettiler. Organizasyon kapasitesi dünyada en büyük ülkelerden birisiyiz. Pek çok organizasyona ev sahipliği yapacak tesislere, altyapıya sahibiz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak en iyi şekilde, vatanını, ülkesini seven, ülkesinin gelişmesi için çaba harcayan gençlerimizin eğitilmesi için, onlara fırsatlar tanınması için çalışacağız. Sorunları birlikte görüşelim, çözüm arayalım. 

Hep birlikte yüce milletimize güzel zaferler yaşatalım. EURO 2028 ve EURO 2032 başvurularımız var. İnşallah olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. Türk futbolu bunu hak ediyor, organizasyonlardaki başarılı performansıyla bunu hak ediyor. En son UEFA Şampiyonlar Ligi’ni organize ettik, 2005’te yine final organize ettik. UEFA Süper Kupa finali, UEFA Kupası finali organize ettik. Altyapımız, organizasyon yeteneğimiz buna müsait. Yeni seçilecek Başkana ve Yönetim Kurulu üyelerine tekrar başarılar diliyorum. Futbol ailesini seviyoruz. Futbol ailesinin emrindeyiz. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum, teşekkür ediyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı