Kartepe'de Başpehlivan Zeybek

Kartepe Belediyesi tarafından bu yıl 17.’nci düzenlenen Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde 39 başpehlivan olmak üzere 500 güreşçi katıldı. Kırkpınar Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek Kartepe’de kemeri aldı.  

Türkiye Şampiyonlarına ev sahipliği yapan Kartepe Belediyesi, büyük bir organizasyona daha imza attı. Kartepe Belediyesi’nin ata sporumuz olan yağlı güreşleri desteklemek amacıyla gelenekselleştirdiği Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’ne bu sene 39 başpehlivan ve 500 güreşçi katıldı.

 

39 BAŞPEHLİVAN

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu ve Kartepe Belediyesi işbirliğinde düzenlenen güreşlerde 39 başpehlivan olmak üzere 500 güreşçi er meydanına çıktı. Kırkpınar Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek’ın yanı sıra finallerde rakibi olan 2013 Başpehlivanı İsmail Balaban, 2011-2012 Başpehlivan’ı Ali Gürbüz, 2015-2018 Başpehlivanı Orhan Okullu, Ertuğrul Dağdeviren, Hüseyin Gümüşalan, Nedim Gürel, Kocaeli Büyükşehir Kağıtspor güreşçisi Faruk Akkoyun gibi birçok isim er meydanında yer aldı.

 

BAYRAK SELAMI

Geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşlerine Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın ev sahipliğinde Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, AK Parti eski İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, siyasi parti temsilcileri, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, iş insanları ve Kartepeliler katıldı. Başpehlivanların kura çekimi sonrasında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Türk Bayrağı ile yürüyüş yapıldı. 

 

15 TEMMUZ’DA ÜLKEMİZ ERMEYDANIYDI

17. Kartepe Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde konuşan Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, “Gerçekten çok özel bir günde bir aradayız. Organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. 17. Kartepe Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’ne hepiniz sahip çıkıyorsunuz er meydanındaki yiğitlere gönlünüzü açıyorsunuz. Bugün sadece er meydanına çıkan yiğitlerin günü değil, bundan 6 yıl önce yine bir temmuz akşamında bu milletin iradesi, bu ülkenin demokrasisi için milletin kararının gerçekleşmesi için er meydanına çıkan milletimize selam olsun. 251 şehidimizi anmak için, bu toprak için şehit olan on binlerce askerimiz için dualarımızı gönderiyoruz” açıklamasında bulundu.

 

İSMAİL BALABAN DA ELENDİ

Kartepe 17.Yağlı Güreşleri 13 kategoride mücadele ederken, Kırkpınar üçüncüsü Hüseyin Gümüşalan çeyrek finalde 662. Kırkpınar Başaltı şampiyonu Enes Doğan’a puanlamada mağlup oldu. Enes Doğan yarı finalde ise Yusuf Can Zeybek’e direnemedi ve ilk finalist son Kırkpınar şampiyonu Yusuf Can Zeybek oldu. Bir diğer yarı final maçında Ertuğrul Dağdeviren, İsmail Balaban’ı yenerek Yusuf Can Zeybek’in finaldeki rakibi oldu.  

 

ZEYBEK BAŞPEHLİVAN OLDU

Başpehlivanlık finalinde Antalya’dan, son Kırkpınar şampiyonu, Yusuf Can Zeybek ile Ertuğrul Dağdeviren karşılaştı. Müsabaka boyunca rakibi karşısında sürekli arayışta bulunan Yusuf Can Zeybek rakibini kılçık oyunu ile yendi ve şampiyon oldu. Başpehlivanlığı kazanan Yusuf Can Zeybek’e ödülünü Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman tarafından verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı