Castrol Ford Team Türkiye, Dünya Ralli Şampiyonası'nın İkinci Ayağında Ali Türkkan'la Yine Podyumu Hedefliyor

Motorsporlarında Formula 1’den sonraki en popüler şampiyonalardan biri olan Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) İtalya’da elde ettiği 3.’lük derecesiyle hızlı bir başlangıç yapan Castrol Ford Team Türkiye, ikinci etap için Estonya’da parkura çıkacak. Pek çok şampiyonluğu bulunan genç pilot Ali Türkkan ile tecrübeli co-pilotu Burak Erdener bir kez daha podyum için yarışacaklar.

 

Ülkemizin ilk ve tek Avrupa şampiyonu ralli takımı olan Castrol Ford Team Türkiye, İtalya-Sardunya koşusunun ardından Dünya Ralli Şampiyonası’nın (World Rally Championship-WRC) ikinci etabı olan Estonya için hazırlıklarını tamamladı. Zorlu İtalya etabında podyuma 3. olarak çıkma başarısını gösteren Ali Türkkan ve tecrübeli co-pilot Burak Erdener, 20-23 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleşecek Estonya Rallisi’nde de şampiyonadaki puan savaşına devam edecek.  

Castrol Ford Team Türkiye’nin köklü sponsorları ile Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) desteklediği ikili, dış tasarımları tamamen yenilenmiş, güçlü Fiesta Rally3 araçlarıyla WRC3 kategorisinde ülkemizi temsil edecek.

Ali Türkkan Estonya Rallisi’nde Kuzey Avrupa ülkelerine has çok hızlı ve tepeli toprak etaplardan oluşan coğrafyada ilk ralli startını alacak. Genç pilotumuz hem rakipleriyle mücadele ederken, hem de farklı coğrafyaya adapte olma savaşı verecek.

Castrol Ford Team Türkiye’nin pilot koçu ve takım menajeri olan şampiyon pilot Murat Bostancı, yarışla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Dünya Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağında genç pilotumuz Ali Türkkan’ın gösterdiği üstün performansla gelen 3.’lüğün ardından önümüzde çok çetin bir mücadele daha var. Genç pilotumuz Ali Türkkan ile co-pilotu Burak Erdener’in ve tüm ekibimizin yeteneklerine güvenim tam. Kazanma serilerini devam ettirmek için gerekenlere sahipler ama bu yıl ilk defa çıktıkları Dünya Ralli Şampiyonası arenasında da hala öğrenecekleri çok şey var. Sponsorlarımıza ve ortaklarımıza da verdikleri destek için şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu yola onlar olmadan çıkamazdık. Ekibimize olan inançları başarıya ulaşma azmimizi körüklüyor ve biz de onları gururlandırmaya devam edeceğiz.”

Ali Türkkan ve Burak Erdener, Estonya’nın ardından Dünya Ralli Şampiyonası kapsamında Finlandiya ve Yunanistan’da iki yarışa daha çıkacak. Murat Bostancı uzun yıllar boyunca parkurlarda edindiği tecrübe ve bilgilerini tüm koşularda ekibe aktaracak.

Başarılarını dünya sahnesine taşıdılar

Genç pilot Ali Türkkan ve Burak Erdener, 1-4 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleşen ve toprak etaplarda koşulan sezonun en zorlu mücadelelerinden biri olan İtalya rallisinde ilk etaptan itibaren üstün performans sergilemişti. İkili, yarışı 3. sırada tamamlayarak uluslararası arenada bir kez daha hem yeteneklerini hem de araçlarının hızını ortaya koymuştu.

TOSFED’in desteğiyle 2022’de Türk Milli Takımı olarak FIA Motorsporları Oyunları’nda yer alan Ali Türkkan ve co-pilotu Burak Erdener, Türkiye adına tek madalyayı kazanmışlardı. Ali Türkkan, 2021’de co-pilotluğunun yapan Onur Vatansever ile Avrupa Ralli Kupası’nda Genç Pilotlar ve İki Çeker Şampiyonluğu’nu, Balkan Ralli Kupası’nda ise Genç Pilotlar ve İki Çeker Şampiyonluğu’nu elde etmişti.

Şampiyonluklarla dolu tarih

Castrol Ford Team Türkiye, 2017 yılında Türkiye’ye Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonluğu’nu kazandırarak Türk otomobil sporlarındaki en büyük başarıyı yakaladı.

İlk olarak 2008 yılında WRC’ye katılan takım; FSTI sınıfında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerini kazandı. 2013 yılında ise Murat Bostancı ile Junior WRC (Dünya Gençler Şampiyonası) kategorisinde yarıştı. Son olarak, 2018 yılında Buğra Banaz ile Junior WRC sınıfında ve Murat Bostancı ile WRC2 sınıfında dünya ralli sahnesinde yer aldı.

Türkiye’de ise sezonun ilk organizasyonu olan Türkiye Ralli Şampiyonası’na güçlü bir başlangıç yapan Castrol Ford Team Türkiye, 26. sezonunda 16. şampiyonluğuna doğru emin adımlarla ilerliyor.

 

Castrol Ford Team Türkiye’nin WRC takvimi:

  • 3-6 Ağustos Finlandiya Rallisi
  • 7-10 Eylül Yunanistan Acropolis Rallisi

 

Castrol Ford Team Türkiye Hakkında:

1998 yılında kurulan ve 26 yıldır aralıksız olarak yarışmaya devam eden Ford Otosan’ın motor sporları takımı, Ford Otosan, Castrol, Pirelli, Otokoç, BP, Kale Oto Radyatör, Mutlu Akü, Ekol Lojistik, Beyçelik Gestamp, TAV Passport, Yemekhane, Gürsoy, İzeltas, Setur Select, Budget, Henkel, DFDS, SKF ve NGK Spark Plugs markaları tarafından destekleniyor. 2022 yılında Türkiye Ralli Şampiyonası’nda markalarda 15. şampiyonluğuna ulaşan Castrol Ford Team Türkiye, ayrıca her kesimden ralli sürücüsüne açık bir tek marka kupası olan Fiesta Rally Cup organizasyonuyla Türkiye’deki operasyonunu sürdürüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı