Duayen Sanatçı Süleyman Saim Tekcan'ın “Döngüsel Seyir" Adlı Sergisi ilk kez Kaplankaya'da

Türkiye’nin önde gelen ressamları arasında yer alan dünyaca ünlü sanatçımız Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın “Döngüsel “Seyir” temalı Kaplankaya’ya özel yeni ve mevcut resim ve heykel çalışmaları ilk kez Kaplankaya’nın eşsiz bir Akdeniz yaşamı içinde konumlanan mekanı Club House’da 27 Haziran’da sergilenmeye başlıyor. 

Adını, daha önce bölgede yaşadığı bilinen Anadolu panterinden alan Kaplankaya, benzersiz güzelliği ile Bodrum’un ve Akdeniz çanağının en önemli lokasyonlarından birini oluşturuyor. İki faz olarak hayata geçen proje kapsamında Kaplankaya, 2023 sezonunda, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi İMOGA’nın kurucusu, sanat eğitimcisi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi ressam Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın “Döngüsel Seyir” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Ege Denizinin en etkileyici manzaralarından birine ev sahipliği yapan deniz seviyesinden 135 metre yükseklikte, özgün mimarisi ile dünyanın dört bir yanından övgüler alan Kaplankaya Clubhouse, 27 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında ressam, oyuncu, heykeltıraş, baskı, grafik, gravür sanatçısı ve öğretim üyesi olarak Türkiye’nin çok yönlü duayen sanatçılarının başında gelen Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın dünyasını sanatseverler ile buluşturuyor. 

Kaplankaya’ya özel yeni ve mevcut resim ve heykellerinden oluşan sergide Tekcan “dönüşüm” ve “döngüselllik” meselelerini ele alıyor. Tekcan bir sanatçının arayışının hiçbir zaman bitmediğini vurgularken yaratmanın araştırmak ve düşünmekle ilişkili bir döngüde birbirini besleyerek her zaman devam ettiğinin altını çiziyor. Süleyman Saim Tekcan sınırsız düşüncede sınırsız eser üretirken malzemeye dair olan usta bilgisi ile medyumlarında deneysel bir yaklaşıma sahip olduğunu farklı malzemelerdeki çalışmalarıyla bu sergi de sunuyor. 

Sanatçı, dünyaca ünlü ödüllü mimarlar Carlos Ferrater ile Borja Ferrater tarafından tasarlanan Kaplankaya Club House da konumlanan sergisinde ziyaretçileri yaratım sürecine doğru bir seyire çıkarıyor. Fikrin soyuttan başlayıp somuta nasıl bir akışta olduğunu eserleriyle gözler önüne seren Tekcan bir desen çiziyor, o desenden gravür daha sonrasında resim yapıyor; en son heykele dönüşen resim daha sonra tekrar başka desenlerde ve yaratımlarda can buluyor ve böylelikle sanatçı sonsuz üretim döngüsü içinde ilham bulmaya devam ediyor.

Süleyman Saim Tekcan, “Resim heykel her zaman düşünceyle yapılmıyor, düşünce resmi heykeli başlatıyor fakat tesadüfler bitiriyor. Siz o tesadüfleri eğer resme mal edebiliyorsanız, bir başka kişinin tesadüflerinden farklı bir tesadüfle resminize işte o özden gelen katkıyı getiriyorsunuz, farklılaşıyorsunuz.” olarak bakış açısını ifade ediyor ve sanatseverleri 27 Haziran’da Kaplankaya’da kendi tesadüflerini keşfetmeye davet ediyor. 

Yaklaşık 5 milyon metrekarelik arazisi üzerinde, ödüllü mimarisi, üst düzey kalite ve hizmet anlayışı ile doğayla uyum içinde bir yaşam sürdürmek isteyenlerin tercihi olan Kaplankaya, sade lüks sürdürülebilir yaşam ve doğa dostu yaklaşımını sanat ile bütünleştirip fark ve değer yaratacak projeler yaratmaya devam edecek.

Süleyman Saim Tekcan Hakkında

 Süleyman Saim Tekcan 1940 yılında doğdu. 1961’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde Resim bölümünü bitirdi. 1965 yılında oyunculuk üzerine deneyimleri oldu. Çiçekçi Kız, Sevmek Zamanı, Sevgim ve Gururum ve Sevgili Öğretmenim filmlerinde oynadı. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Almanya da baskı resim üzerine araştırmalarına devam etti.

1975’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde lisansını tamamlayan sanatçı, aynı fakülteden Doktora‘ya eşdeğer Sanatta yeterlik alarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki kadrosunda yerini aldı. 1985 yılında Profesör unvanı ile “Grafik Sanat Dalı” Başkanlığı görevine atandı. Güzel Sanatlar Akademisinin Grafik bölümünde serigrafi ve gravür atölyelerinin kuruluşu ile bu atölyede Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının yetişmesine olanak sağladı. 1994 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı oldu. 

Resim dalında 2022 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülüne layık görülen Tekcan, baskı ve gravür üzerine özgün imzasıyla yaratmaya ve çalışmalarını sergilemeye devam etmektedir.

 Kaplankaya Projesi  Ayrıcalıkları

En üst düzey villa hizmetlerinin sunulduğu Kaplankaya’da dört mevsim boyunca, 24 saat boyunca concierge hizmetleri ve birçok önemli program yer almaktadır. Kaplankaya sakinleri, seçkin bir toplulukla birlikte dünyaca ünlü Six Senses Kaplankaya Resort olanaklarından da yararlanabilmektedir. Ödüllü mimarlar Carlos Ferrater ile Borja Ferrater tarafından tasarlanan Kaplankaya Clubhouse, Kaplankaya sakinlerinin vazgeçilmez mekânlarından biri. Deniz seviyesinden 135 metre yükseklikte, özgün mimarisi ile dünyanın dört bir yanından övgüler alan Kaplankaya Clubhouse, Ege Denizinin en etkileyici manzaralarına ev sahipliği yapıyor.

Zeytin ağaçlarıyla kaplı geniş yerleşkesinde uzun ve sağlıklı bir hayatın neşesini sunan Kaplankaya, hava yolu ulaşımının yanı sıra, uluslararası bir marinanın da yakında yer alacağı yeni projeleriyle her daim değerlenerek en keyifli yolculukların varış noktası oluyor. Doğa, sanat ve sporun iç içe olduğu benzersiz bir yaşam tarzı sunan Kaplankaya, sağlık, mutluluk ve huzur dolu ortamıyla sınırlı sayıdaki yeni konuklarını bekliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı